دستگاه حکاکی و برش ليزری و آشنایی محتصر با این دستگاه

دستگاه حکاکی ، در دنیای امروز که هر لحظه شاهد تغییرات و پیشرفت های چشمگیر هستیم، سرعت رشد علم و فناوری بیشتر از قبل شده است. روند این پیشرفت به گونه ای است که تقریبا روی تمام وسایلی که ما با آن ها سر و کار داریم تاثیر مستقیم می گذارد. در زمان های گذشته به دلیل نبود تجهیزات قدرتمند و دقیق، دقت کافی در اندازه گیری ها و تولیدات مشاهده نمی شد. اما با تکنولوژی که در این عصر شاهد آن هستیم ، دقت اندازه گیری بسیار زیاد شده است و می توان آن را تقریبا بدون نقص دانست.

آشنایی مختصری با موتور دستگاه حکاکی و برش لیزری

در چند سال اخیر پیشرفت در صنایع مختلف هم به گونه ای بوده که در حال حاضر شاهد تولید تجهیزات صنعتی با کارایی بالا، دقت بیشتر و عمر طولانی تری نسبت به گذشته هستیم.

با ما همراه باشید تا کمی تخصصی تر در این زمینه کاوش کنیم

در این مقاله،  ما موتورهای سرور و استپ موتورهای دستگاه حکاکی را مورد بررسی قرار می دهیم. در ابتدا این نکته را مد نظر داشته باشید که ساختار استپ موتورها ( یا همان موتورهای پله ای ) و نظام کنترل آن ها نسبت به سرور موتورها ساده تر می باشد.

نحوه فعالیت موتورها در دستگاه حکاکی و برش لیزری:

نظام فرمان دهی درایور موتور این گونه است که می تواند دستور دهد چه مقدار جریانی از موتور دستگاه عبور داده شود و یا اینکه می تواند مقدار جریان عبوری از موتور را تغییر دهد. همچنین میتوان تنظیماتی برقرار کرد که هر دور موتور با چند پالس انجام شود.

به عنوان نمونه با تنظیم و فرمان ۲/۱ درایور،موتور برای چرخیدن نیازمند دو پالس می باشد. نتیجه این کارایی خوب و دقیق در استپ موتور ها ، سرعت و کیفیت بالای کارکرد دستگاه لیزر می باشد.

در ساختار دستگاه حکاکی از موتورهای ۲فاز و ۳فاز استفاه می شود :

اختلاف این دو نوع موتور در میزان رزولوشن و دقت آن ها می باشد. به این ترتیب که رزولوشن موتور سه فازه ۲/۱درجه و رزولوشن موتور دوفازه ۸/۱ درجه است.این تفاوت در رزولوشن، درواقع تفاوت بین دقت موتورهای دوفازه و سه فازه خواهد  بود.همچنین بهتر است بدانید زمانی که سرعت عملیات شما بیشتر است ، موتور سه فازه دارای ثبات گشتاوری بیشتری از موتور دوفازه است.

به همین دلیل برای افزایش دقت عملکرد و ایجاد سرعت هنگام کار با دستگاه حکاکی، برای محورهای طولی و عرضی موتورهای سه فازه به کار رفته است.از موتورهای دوفازه عموما در راستای محور z ( میز آسانسوری ) استفاده می گردد.استپ موتورها شامل یک آهنربای همیشگی و قدرتمند و یک دسته سیم پیچ می باشند که اندازه مغناطیسی آن با برق وصل و قطع میگردد.

یک نظر ارسال کنید