دستگاه لیزر و چگونگی نحوه کار با این دستگاه در صنعت برش و لیزر و حکاکی

با ورود لیزر به دنیای تکنولوژی و پی بردن انسان ها به کاربردهای فراوان دستگاه لیزر ، شاهد پیشرفت و استفاده بیش از پیش لیزر در صنایع مختلف هستیم. یکی از کاربردهای جالب دستگاه لیزر ، برش متریال به صورت سه بعدی است.حتی در پزشکی نیز بسیاری از مواردی که انسان قادر به انجام آن ها نیست و یا اگر توسط شخص صورت بگیرد زمان زیادی می برد ، توسط دستگاه لیزر انجام می شود. یکی از کاربردهای لیزر در صنعت ، مربوط می شود به برشکاری انواع متریال از جمله : انواع چوب و پلاستیک، فلزات ، آکریلیک و… می باشد. همچنین می توان برای حکاکی و برندزنی نیز از دستگاه های لیزر بهره برد.

چگونه با دستگاه لیزر برش یا حکاکی انجام می دهند

دستگاه های لیزر با توجه به متریالی که می توانند برش دهند به دو گونه اصلی تقسیم بندی می شوند:

دستگاه لیزر برش فلزات

دستگاه لیزر برش غیر فلزات

روش کار دستگاه لیزر به این صورت است که اشعه لیزر را در نقطه ای بسیار کوچک متمرکز کرده تا حرارت بسیار بالایی تولید کند، و با این حرارت اقدام به برش می کند. متمرکز کردن لیزر در دستگاه بوسیله عدسی ها صورت می گیرد.

برای برش در جهات مختلف، نیاز به حرکت لیزر داریم که این حرکت توسط CNC صورت میگیرد .

برای کنترل اشعه لیزر نیز آینه هایی در دستگاه لیزر تعبیه شده است.

با توجه به نظام کاری دستگاه لیزر که سرعت و دقت بیشتری دارد و همچنین حرارت کمتری تولید می کند، می توان گفت که برای برش قطعات مناسب تر از سایر دستگاه ها و روش ها خواهد بود.

در روش برش قطعات با لیزر، شما می توانید قطعات کار را به فرم های مختلف در کمترین زمان برش دهید. اما در روش برشکاری به وسیله گازها که گرمای زیادی ایجاد می کنند، احتمال تغییر شکل قطعه کار وجود دارد.به همین دلیل دقت و ظرافت برش با دستگاه لیزر بسیار بیشتر از برش با سایر روش هاست.

حرکت فوتون های لیزر به صورت همدوس و با هم است و این فوتون ها در یک نقطه بسیار کوچک روی قطعه کار به هم میرسند. لیزر دارای طول موج و طیف نور مشخصی است. همچنین حرکت اشعه لیزر به شکل موازی و بسیار باریک می باشد. این مکانیزم لیزر امکان برش مواد را فراهم می سازد.

اما در سمت دیگر ، نور معمولی دارای طول موج هایی است که در زمان های متفاوت به جسم برخورد می کنند. برخلاف نور لیزر ، نور معمولی شامل طیف های وسیعی می باشد که حرکت آن ها پراکنده است و در یک راستا نمیباشد.

یک نظر ارسال کنید