لنز دستگاه برش لیزری و آشنایی با این قطعه در سایت ایران روتک

در این مقاله قصد داریم اطلاعاتی درباره لنز دستگاه برش لیزری و حکاکی لیزری برای شما بیان کنیم. قبل از آن بهتر است بدانید که لنز در دستگاه لیزر چه کاربردی دارد. وظیفه لنز ، متمرکز کردن اشعه لیزر بعد از خارج شدن از تیوب لیزر و هدایت توسط آینه دستگاه برش و حکاکی است.

در بازار ایران دو نوع لنز چینی و سنگاپوری برای دستگاه های برش CO2  وجود دارد. تفاوت این مدل ها به این صورت است که نوع چینی دارای کیفیت خوبی نیست و تهیه مواد اولیه مصرفی و مراحل تولید تماما توسط کشور چین صورت می پذیرد. اما نوع دوم که در کشور سنگاپور تهیه می شود، مواد اولیه آن آمریکایی است و از کیفیت بالایی برخوردار است.

لنز دستگاه برش لیزری

دانستن این نکته در انتخاب لنز دستگاه برش لیزری بسیار مهم است، چرا که کیفیت مواد اولیه و نحوه ساخت لنز ، تاثیر مستقیم روی کیفیت لنز خواهد داشت و همچنین کیفیت لنز تولید شده ، تاثیر مستقیم در کارایی دستگاه و نحوه نگهداری و طول عمر لنز دارد. در نهایت می توان گفت که لنز خوب سبب بهتر شدن کارایی دستگاه لیزر می شود. اما در نظر داشته باشید که قیمت لنز خوب بالاتر است.

دسته بندی لنز ها از روی کارایی و فاصله کانونی آن ها صورت میگیرد، که در ادامه به این موضوع می پردازیم:

 لنز سایز ۱٫۵ اینچی لنز دستگاه برش لیزری :

با توجه به مسافت کانونی این سایز، از این نوع لنز جهت عملیات حکاکی با کیفیت خوب ، حکاکی و برش اشکال کوچک،  با رزولوشن تقریبا ۶۰۰dpi استفاده می شود. اشعه لیزر با عرض بین ۰۰۳/۰ تا ۰۰۶۵/۰ اینچ از این لنز خارج می شود ، که قدرت کافی برای برش چوب با قطر کمتر از ۱٫۶ اینچ را دارد.

لنز سایز ۲٫۵ اینچی لنز دستگاه برش لیزری :

پرکاربردترین نوع لنز دستگاه برش لیزری و حکاکی لیزری،  این گونه لنز  می باشد. این مدل دارای فاکتورهای مناسبی  بوده و رزولوشنی در حدود ۳۰۰ تا ۶۰۰ dpi  دارد. عرض اشعه لیزر خارج شده از این لنز تقریبا بین ۰۰۴/۰ تا ۰۰/۰۷ اینچ است. لنز ۲٫۵ اینچی استاندارد بوده و امکان برش و حکاکی مناسبی برای کاربران فراهم می سازد.

لنز سایز ۴ اینچی لنز دستگاه برش لیزری :

برای افرادی که می خواهند متریالی با قطر و ضخامت بیشتر برش و حکاکی کنند، لنز های ۴ اینچی به دلیل برخورداری از نقطه کانونی بالاتر بسیار ایده ال است.به عنوان مثال می تون با این نوع لنز  عملیات حکاکی روی کاسه و بشقاب و … انجام داد.

یک نظر ارسال کنید