تیوب لیزر در دستگاه برش و حکاکی لیزری و بررسی مختصر آن

افرادی که کم و بیش با صنعت لیزر و یا تیوب لیزر سروکار دارند، اطلاع دارند که لیزرهای CO2 بیشترین استفاده را در برش و حکاکی متریال مختلف از جمله : انواع چرم، جوب ، پلکسی، شیشه ، سنگ و … دارد. درون دستگاه برش لیزر CO2  یک تیوب لیزر قرار دارد که داخل آن گاز دی اکسید کربن وجود دارد و اشعه لیزر از آن تولید می شود. در ساختار دستگاه های لیزر یکی از اساسی ترین اجزای دستگاه، تیوب لیزر می باشد.

لیزرها زمانی که به کار گرفته می شوند حرارت بسیار بالایی تولید می کنند. به همین جهت برای رهایی از این مشکل، تیوب لیزرها را از جنس شیشه های نسوز که مقاومت بالایی در برابر گرما دارند تولید می کنند.  سایز تیوب ها متفاوت است و بر اساس توان تیوب لیزر و نوع دستگاه لیزری که تیوب روی آن نصب می شود خواهد بود.

تیوب لیزر در دستگاه برش و حکاکی لیزری و بررسی مختصر آن

تیوب لیزر

برای ایجاد تعادل گرمایی در محیط و پایین آوردن دمای تیوب لیزر ، در دو طرف تیوب دو حفره جهت وارد و خارج شدن گاز ایجاد شده است. همچنین تیوب را درون محفظه شیشه ای بزرگتری قرار می دهند و با عبور گاز یا آب، عملیات خنک سازی انجام می پذیرد.

در این روند آینه های مخصوصی با بازتاب بسیار بالا که کارایی بسیار خوبی دارند، برای افزایش توان و قدرت دستگاه وهمچنین موازی کردن بازتاب اشعه ها به کار برده شده است. در ساختار این آینه های مخصوص از موادی مانند طلا، هالوژن ها ، گالیوم، سولفید روی و … استفاده می شود. در ساخت آینه های لیزر کربن دی اکسید، بیشتر از طلا و ژرمانیوم استفاده می شود. روی این آینه حتما باید یک پوشش قرار  بگیرد. در نهایت این آینه ها را روبروی یکدیگر قرار می دهند تا با عملیات تابش و بازتاب ، تولید لیزر انجام شود.

توجه داشته باشید که برای بهبود عملکرد تیوب لیزر و جلوگیری از کم شدن توان آن، داخل تیوب باید خلا باشد ( یعنی هیچ هوایی در داخل تیوب لیزر نباشد) و هیچ گونه آلودگی و گرد و غبار درون آن یافت نشود.

آند و کاتد های مورد استفاده در لیزرهای CO2  ، بیشتر از جنس آلومینیوم هستند که بر روی سطح آن ها اکسید آلومینیوم قرار دارد تا آزاد کردن الکترون ها بهتر صورت پذیرد.

تولید لیزر در دستگاه های لیزر CO2  با تحریک اتم های نیتروژن بوسیله  تخلیه ولتاژ بالا و انتقال دادن انرژی به عناصر CO2 انجام می شود. جهت افزایش توان لیزر نیز می توان ولتاژ را افزایش داد و با یک کنترلر جریان، قدرت لیزر قابل کنترل خواهد بود.

یک نظر ارسال کنید