آشنایی با خطراتی که ممکن است نور دستگاه لیزر داشته باشد

با توجه به افزایش روز افزون استفاده لیزر در  دستگاه لیزر صنایع و علوم مختلف، ارتباط افراد با لیزرها بیش از پیش شده است. امروزه انسان توانسته تا نور لیزر را کنترل کند و از آن به میزان مصرف خویش بهره ببرد. ولی در هر حال باید توجه داشت که نور لیزر، اشعه ای با پتانسیل بسیار بالاست که این موضوع در صورت رعایت نکردن نکات ایمنی می تواند خطر آفرین باشد. بیشترین ارتباط انسان با نور لیزر از طریق چشم ها و پوست بدن است؛ لذا احتمال آسیب رسیدن به این اندام ها بیشتر از اندام های دیگر است.  لیزرهای قوی تر و با توان بیشتر می توانند آسیب های بسیار جدی به انسان وارد کنند.

آشنایی با خطراتی که ممکن است نور دستگاه لیزر داشته باشد

توصیه می شود همیشه این مسئله را جدی بگیرید و موارد ایمنی را حتما رعایت کنید تا از بروز هرگونه حادثه و رسیدن آسیب به بدن جلوگیری شود. بهتر است در طول مدت کار با دستگاه لیزر همیشه از عینک دستگاه لیزر استفاده نمایید، که از آسیب هایی نظیر سوختگی قرنیه، آب مروارید و … در امان باشید. این مشکلات به این دلیل رخ می دهند که طول موج لیزر از طول موج نور طبیعی بالاتر است.

در مورد حفاظت از پوست بدن نیز کوتاهی نکنید. از جمله مشکلاتی که در طول ارتباط زیاد با دستگاه لیزر، برای پوست ایجاد می شود عبارتند از : پیری زودرس پوست، تغییر رنگ پوست، سرطان و … . لذا از تابش زیاد اشعه لیزر بر روی پوست جلوگیری کنید.

موارد دیگری هم به غیر از اشعه لیزر (دستگاه لیزر) می توانند برای سلامتی انسان خطر آفرین باشند. آلودگی های ایجاد شده هنگام کار ، اشتباه کاربران و اپراتور و همچنین پاور ولتاژ بالا از این موارد هستند.

لیزر ها از لحاظ میزان خطر آفرینی به پنج گروه دسته بندی می شوند:

لیزرهای بی خطر : این نوع لیزرها خطری برای انسان ایجاد نمی کنند و آسیبی از این نوع لیزرها به چشم و پوست نمی رسد.

لیزرهای با خطر کم : میزان خطری که این نوع لیزر برای انسان می تواند ایجاد کند بسیار ناچیز است. به دلیل اینکه توان مصرفی این لیزرها بسیار کم است ( حدود  mw1 )

لیزرهای با خطر متوسط : توان این نوع لیزرها تقریبا بین یک تا پنج میلی وات است و در دستگاه هایی استفاده می شوند که در آن باریکه لیزر تغییر می کند.

لیزرهای خطرناک : توان این نوع لیزرها تقریبا بین پنج تا پانصد میلی وات است. اما اگر به طور مستقیم به چشم تابیده نشوند خطری ایجاد نمی کنند.

لیزرهای بسیار خطرناک : توان این نوع لیزر ها معمولا بیشتر از پانصد میلی وات است. اشعه این لیزرها از نور خوشید نیز قوی تر است و باید مراقب بود تا حتی بازتاب آن نیز به چشم برخورد نکند.

یک نظر ارسال کنید